Запитання психологу

Як можна допомогти дитині добре поводитись?

( інформація батькам)

Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно нема ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді невпевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре?

Скористайтесь такими порадами.

Подавайте дітям приклад хорошої поведінки. Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка – приклад для наслідування.

Висловлюйте свої бажання позитивно. Кажіть дітям, чого ви від них очікуєте, замість того, чого не бажаєте.

Постійно зміцнюйте в дитини впевненість у собі, у власних силах.

Заохочуйте в дитині ініціативу .

Не перехвалюйте дитину, але й не забувайте заохочувати її, коли вона цього заслуговує. Пам’ятайте, що похвала так само як і покарання має бути співвіднесена з вчинком.

Не порівнюйте дитину з іншими дітьми. Порівнюйте її із самою собою (тим якою вона була вчора, і, можливо, буде завтра).

Не оберігайте дитину від повсякденних справ, не вирішуйте за неї всі проблеми, але і не перевантажуйте її тим, що їй не під силу. Нехай дитина виконує доступні їй завдання й одержує задоволення від зробленого.

Уникайте крайнощів: неможна дозволяти дитині робити усе, що їй захочеться, але й не можна усе забороняти. Чітко вирішіть для себе, що можна і що не можна, узгодьте з усіма членами родини.

Приділяйте дитині досить уваги, нехай вона ніколи не почувається забутою. Нехай ваша дитина в кожний момент часу відчуває, що ви любите, цінуєте й приймаєте її. Не соромтесь зайвий раз її приголубити, пожаліти, нехай вона бачить, що бажана і важлива для вас.

Як контролювати свої емоції?

(інформація вихованцям)

Емоції відіграють важливу роль у життєдіяльності людини. Вони допомагають їй пристосуватися до навколишнього середовища, встановлювати контакти з людьми, виявляти власні якості та риси характеру. Розуміти почуття та поведінку інших людей.

Емоції людини різноманітні. Кожна з них має своє забарвлення, тому вони поділяються на:

-         позитивні

-          невизначені

-          негативні

З емоціями пов’язане все наше життя, адже їх людина відчуває вже від народження.

Емоційні переживання у дитинстві формують характер, впливають на розвиток розумових здібностей дитини, її поведінку.

Емоції, почуття, не виникають самі по собі. Вони завжди мають причину. Ми можемо навчитися розуміти розвитоки наших почуттів, емоцій, настрою та вміти контролювати їх.

Часто буває так, що наші емоційні переживання швидко змінюються. Згадайте, чи було у вас так, що ви прийшли у школу у гарному гуморі, а за хвилину трапляється щось і повністю псує його. Наприклад, ви прийшли до школи і пригадали, що не виконали домашнє завдання з математики, за що можете отримати негативну оцінку. Звідси – емоційний спад.

Ось кілька порад, які навчать вас контролювати і розуміти свої емоції:

-         намагайтесь не зациклюватися на негативних емоціях, спробуйте “перемкнути” свої думки на інші справи;

-         якщо ви дуже знервовані, відчуваєте провину. Сором, тощо, спробуйте знайти причини цього стану, та помірковано розібратися в них;

-         якщо у вас поганий настрій. Зверніться по допомогу до друзів, батьків або близьких, не тримайте в собі негативні почуття;

-         якщо вас все ж таки переповнюють негативні емоції і ви не знаєте, як їх позбутися, спробуйте пожартувати над собою, скажіть собі “це не варте здоров’я”

Вправа:    “Мій негативний емоційний стан”

Намалюйте себе у негативному емоційному стані, це може бути агресивність, розлюченість,              роздратованість, заздрощі...

Подивіться уважно на свій малюнок. Ви подобаєтесь собі? А як часто ви хотіли перебувати у такому стані? Якщо ж ні, можете розірвати свій портрет. Нехай цей жест буде символом того, що ви будете намагатися більше не повертатися до таких емоційних негативних станів.

Як стати справжнім другом?( інформація вихованцям)

Скористайтеся старою приказкою: «Аби мати друзів, будь другом сам».

Про що ви розмовляєте з друзями? Навчіться не лише говорити про те, що цікаве вам, але й слухати інших. Дуже часто нам бракує терпіння дослухати когось, кожний прагне висловитись. Часто можна чути крик, шум, в якому губляться думки.

Чи буває так, що ти плетешся коридором, похнюпившись, вдивляєшся в підлогу?

Можливо, тобі хочеться податись кудись із друзями, але ти не знаєш, як це зробити. Ти чекаєш, щоб хтось тебе помітив і запропонував товаришувати. А чому б тобі не взяти ініціативу на себе? Покажи, що ти цікава людина, що з тобою можна бути відвертим.

Чи подобаєшся ти сам собі?

Подумай про це. Важливо приймати себе і любити, але не бути егоїстом. Щоб мати друзів, треба вміти дружити.

Єдиний шлях знайти друга – бути ним.

-         Відверто цікавтесь людьми;

-         Усміхайтесь.

-         Пам’ятайте, що ім’я людини  - це найсолодший і найважливіший для неї звук.

-         Будьте гарним слухачем, дайте іншим  людям розказати про себе.

-         Говоріть про те, що цікавить вашого співрозмовника.

-         Дайте зрозуміти вашому співрозмовнику, що він – важлива персона.

-         Єдиний спосіб перемогти у суперечці – не починати її.

-         Поважайте думку свого співрозмовника.

-         Дотримуйтесь привітного тону.

-         Вмійте співчувати співрозмовнику.

-         Під час розмови спочатку критикуйте свої недоліки, а потім

-         вже – і свого співрозмовника.